Koks valandų skaičius per parą yra reikalingas vaikui?

Koks valandų skaičius per parą yra reikalingas vaikui?

Vaiko miegas

Vaiko vystymuisi įtakos turi labai daug faktorių – maistas, psichologinė aplinka, tačiau svarbiausias, turbūt, yra miegas. Tuo tarpu, kai suaugusiam žmogui reikia maždaug 7 – 8 valandų miego per parą, vaikams miegui skirti laiko reikia dar daugiau. Kuo vaikas mažesnis, tuo jo miegas turi būti kokybiškesnis ir ilgesnis.
Individualus miego poreikis

Kiekvienas žmogus yra individualus ir miego poreikis yra skirtingas. Vieni, po sunkios darbo dienos, gali miegoti 7 valandas per parą ir ryte jaustis puikiai, o kitiems net ir 10 valandų miego negana. Ši taisyklė galioja visiems žmonėms nepriklausomai nuo jų amžiaus. Vieni vaikai gali ramiai išmiegoti visą naktį, o kiti prabudinėti kelis ar daugiau kartų. Tačiau vaikų raidos specialistai, pataria, kad skirtingo amžiaus vaikams, miego režimas taip pat turi būti skirtingas.

Naujagimio miegas

Naujagimių miegas yra labai jautrus, tačiau kaip bebūtų, miegas jų gyvenime užima didžiausią laiko dalį. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais naujagimiai miega labai daug. Ir kol dar nėra nusistovėjusio miego ir veiklos režimo, mažyliai gali miegoti lovytėje ir dieną ir naktį, taip pat prabudinėti kas kelias valandas.

Miego ir budėjimo režimas dažniausiai susiformuoja pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, kuomet mažieji dienos metu yra aktyvesni ir daugiau laiko skiria aplinkos tyrinėjimui, žaidimams ir bendravimui su kitais. Naktį vaikai miega ilgiau, nors, žinoma, prabunda tikrai ne po vieną kartą ir dažniausiai to priežastis būna alkio jausmas.

Kiek laiko miegui, valandomis per parą, reikia vaikui, atsižvelgiant į jo amžių?

Iki 3 mėn. – 16-18 val.
4 – 5 mėn. – 14-15 val.
Nuo pusės metų iki metų – 13 val.
1 – 6 metai – 12 val.
7 – 11 metai – 11 val.
12 – 13 metai – 10 val.
Paaugliams nuo 14 metų – 9 val.

Iki kada reikalingas pietų miegas?

Kol vaikai dar neina į mokyklą, tokiems vaikams specialistai pataria miegoti ir pietų miego. Tačiau vėl gi, šis aspektas yra labai individualus ir ne kiekvienam vaikui gali reikėti miegoti per pietus. Kai kurie vaikai nustoja miegoti pietų miego labai ankstyvame amžiuje, o kiti neįsivaizduoja savo produktyvios dienos be pietų miego.

Dažniausiai, tie vaikai, kurie nemiega pietų miego, vakare tampa ne tokie aktyvūs ir produktyvūs ir miegoti eina anksčiau. Taigi, kada reikalingas pietų miegas, o kada galima jo atsisakyti? Svarbiausias ženklas, į kurį reikėtų atsižvelgti – tai, kada vaikas jaučiasi aktyvus visą dieną nuo ryto iki vakaro. Kai taip nutinka, vaikui pietų miegas nereikalingas ir nereikia versti jo tai daryti.

Paauglių miego laikas

Aukščiau pateiktame sąraše galite pastebėti, kad kuo vaikas vyresnis, tuo rekomenduojamas miego laikas trumpesnis. Kai vaikai įžengia į paaulystės amžių, jų miego laikas tampa panašus, kaip ir suaugusiųjų.

Tačiau ankstyvas kėlimasis į mokyklą, tėvams tampa tikru iššūkiu. Ypač, kai vaikai eina miegoti vėlai. Dauguma tėvų, tokiu atveju, pastebi, kad jų paauglys vaikas kelias porą valandų ryte jaučiasi mieguistas ir visiškas neproduktyvus. Dėl prasto miego nukenčia ir mokymosi kokybė, kadangi ryte neskiriamas reikalingas dėmesys pamokoms. O per pietus tokie vaikai jaučiasi neišsimiegoję ir suirzę, tad vėlgi – neskiriamas kokybiškas laikas mokslui.

Atsižvelgiant į šias problemas, mokyklos kartais pamokas pradeda ne taip anksti. Vienose mokyklose pamokos prasideda nuo 8.30 arba 9. Kitas būdas, kuris gali pasiteisinti – liepti paaugliams eiti miegoti anksčiau, tačiau ši užduotis gali būti tikrai nelengva kiekvieno paauglio tėvams.

Ar per mažas miego kiekis gali kenkti sveikatai?

Mokslininkai Naujojoje Zelandijoje atliko tyrimą, iš kurio buvo galima pastebėti, kad per mažas miego kiekis gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Vaikai, miegantys mažiau, nei rekomenduojama, yra linkę turėti antsvorį.

Profesorius Edas Mičelas su kolegomis iš Oklando Universiteto ištyrė 591 vaiką, kuriems buvo 7 metai. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad tokio amžiaus vaikai vidutiniškai miega apie 10,1 val. per parą. Tačiau rekomenduojamas laikas, tokio amžiaus vaikams, yra ne mažiau 11 valandų per parą. Kaip parodė tyrimas kurio duomenys buvo publikuoti „Sleep“ medicinos žurnale, septynmečiai, kurie miegojo 9 valandas ar mažiau, buvo linkę turėti antsvorio arba buvo nutukę.

Miego trūkumas paauglystėje net tris kartus padidina riziką turėti turėti didesnį svorį.
Taip pat, profesoriaus Edo Mičelo vadovaujami tyrėjai aptiko, kad nekokybiškai miegantys vaikai, arba per mažai laiko miegantys vaikai turi elgesio problemų. Taigi, šiuo tyrimu mokslininkai pagrindžia, jog miego trūkumas gali kenkti sveikatai, o ypač vaiko sveikatai. Kadangi pakankamas miego laikas yra viena svarbiausių tiek naujagimio, tiek paaugusio vaiko sveiko augimo salygų.

Kokie vaikai vakare užmiega greičiau?

Tyrėjai tvirtina, kad vaikai, kurie juda daug, vakarais užmiega daug greičiau, nei pasyvesni vaikai. Vienas įdomesnių vaikų miego tyrimų aspektas yra tas, kad kuo vaikai mažiau juda dieną, tuo jiems reikia daugiau laiko naktį, kad užmigtų. Šį faktą galima priskirti ir suaugusiajam, ne tik vaikui, juk kuo mūsų diena aktyvesnė, tuo labiau pavargę jaučiamės ir greičiau užmiegame vakare.

Atliktame tyrime pateikti ir skaičiai: vienai per mažo fizinio aktyvumo valandai tenka apie 3 minutes papildomai užmigti vakare. Taigi, jei visą dieną vaikas praleidžia pasyviai sėdėdamas, ar tiesiog žaisdamas kompiuteriu, vakare tikrai gali kilti problemų užmiegant. Tad tikrai nereikia drausti vaikams lakstyti ir pilnai išsidūkti.

Šventės rezervacija