Augant vaikui, tėvai susiduria su neišvengiamu vaiko raidos veiksniu – mokykla. Vieniems šis etapas būna lengvesnis, kitiems sunkesnis, tačiau visiems jis be galo svarbus. Kaip ir prieš kiekvieną naują gyvenimo etapą, labai svarbus yra pasiruošimas. Ypač pasiruošimas mokyklai, tiek tėvams tiek vaikams gali būti sunkus. Tačiau jei pasiruošimas bus teigiamas, tikėtina, kad ir pradedama veikla atneš vertingus vaisius ir bus mėgiama ir žmogus jausis geriau. Tad kaip vaikas ir jo tėvai turėtų pasiruošti mokyklai, rasite šiame straipsnyje.
Nuo ko reikėtų pradėti?
Naujų mokslo metų pradžia reikalauja ne tik naujų daiktų, tačiau ir teigiamų emocijų. Jei vaikui nekelsime papildomo streso, tikėtina, kad mokslo metų pradžia bus lengvesnė. Svarbu ne tik nupirkti vaikui naują kuprinę, pieštukus ir kitus reikmenis, tačiau ir leisti vaikui su jais susipažinti anksčiau nei prieš savaitę iki mokyklos pradžios. Vaikai mėgsta žaisti „mokyklą“, tad jei tai darys dar iki jos, bus lengviau pradėti kibti į mokslus.
Tėvai turėtų vaiką supažindinti su teigiamomis mokyklos pusėmis. Papasakoti smagių atsiminimų iš savo patirties, arba papasakoti, ką galės veikti su naujais draugais ar kaip panaudos naujus savo daiktus. Mergaitėms galite papasakoti, kaip gražiai jos atrodys mokykloje, o tai pakels jų savivertę ir į mokyklą keliaus su dideliu noru.
Svarbu paruošti vaiką psichologiškai. Leiskite vaikui mėgautis atliktų užduočių sėkme, taip jis labiau pasitikės savimi. Pagalvokite užduočių, kurios padės prieš mokyklą, pradėkite mokytis skaityti ar rašyti, supažindinkite jį su galimoms užduotimis, mokykitės rišliai kalbėti. Vaikui taip bus lengviau pritapti ir pasiekti gerus rezultatus.
Taikykite discipliną dar iki prasidedant mokyklai
Vaikui bus lengviau jaustis mokykloje, kai jis žinos savo dienotvarkę ir bus įpratęs prie ritmo. Ne visi dalykai mokykloje yra mėgiami. Daug ką darome prieš savo valią, bet prie to reikia įprasti ir taip bus tik lengviau. Dažnai mokykloje girdima frazė „pirma pamokos, poto žaidimai“ gali versti vaiką jaustis negerai. Tad jeigu jis bus įpratęs prie disciplinos ir gyvenimo ritmo, išgirdęs tai, jausis ne toks žlugdomas.
Vaiką galima skatinti už knygos skaitymą, atliktą užduotį ir pan. Svarbiausia, kad už kokybišką rezultatą būtų atlyginta vaikui atsižvelgiant į jo pastangas. Taip vaikas supras, kad jei sugebės susikaupti ir atlikti jam vienam paskirtą užduotį, poto bus pagirtas ir tai jį motyvuos atlikti kitas užduotis.
Atsižvelkite ir į vaiko miego bei mitybos įpročius
Jei jūsų vaikas įpratęs valgyti bet kokiu laiku, o miegoti eina tada, kad nori, tai gali sukelti nemažai problemų prasidedant mokslams. Pabandykite vaiko dienotvarkę sutvarkyti taip, kad ji būtų kuo panašesnė į mokyklos ritmą, dar prieš jai prasidedant. Taip vaikui bus lengviau keltis anksti ryte, o tikslinga mityba padės geriau įsisavinti maisto medžiagas. Vaikas mažiau bus irzlus ir mieguistas. O paskirtos užduotys bus lengviau įkandamos.
Svarbu, kad vaikas būtų savarankiškas
Dažnai tėvams atrodo, kad jei vaikas kažko nesugeba, jam visuomet reikia padėti, ar dar blogiau, padaryti tai už jį. Labai svarbu mokyti vaiką pačiam apsirengti ir užsirišti batus. Jei vaikas bus negabus, jam sunku bus persirengti kūno kultūros pamokoms. Labai svarbu pradėto darbo neužbaigti tėvams už vaiką. Vaikas turi išmokti, kad pradėdamas darbą turės jį ir užbaigti. Galite kartu su vaiku pasimokyti klausyti. Papasakokite istoriją, ir liepkite vaikui ją trumpai pakartoti, o poto apsikeiskite. Tai vaiką skatins mokytis įsiklausyti.
Svarbiausia – neversti vaiko
Ruošiantis mokyklai svarbiausia yra neversti vaiko daryti tai, ko jis nenori. Jei susidūrė su iškilusiomis problemomis, ir vaikas nenori to daryti – neverskite, leiskite jam pailsėti ir bandykite kitą dieną. Svarbiausia vaiko nespausti ir nenuteikti neigiamai, taip vaikas praras motyvaciją ir nenorės išbandyti nieko naujo.