Kaip vaikus nuo mažens mokyti elgtis su pinigais?

Kaip vaikus nuo mažens mokyti elgtis su pinigais?

Kaip vaikus nuo mažens mokyti elgtis su pinigais?

Nesunku pastebėti, kad dar būdami maži, vaikai susikuria vaizdinį, jog pinigų tėvai, globėjai, seneliai ar kiti artimi žmonės turi į valias, jie nesibaigia ir jog juos galima leisti bet kam ir bet kur. Leisti vaikams taip manyti ir manipuliuoti nevalia, nes dar vaikystėje susiformavę netinkami pinigų naudojimo įpročiai ateityje gali sukelti daug problemų ir nesusipratimų. Taigi, svarbu žinoti, kaip Jūs galite padėti savo vaikams formuoti teisingus finansinius įpročius. Apie tai toliau tekste ir pakalbėsime.

Remiantis BNS straipsnyje „Kaip vaikus išmokyti, kad pinigai nėra begaliniai?“ pasisakančio Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovo Martyno Marcinkevičiaus nuomone, vaikai dar ankstyvoje vaikystėje turėtų gauti šiek tiek pinigų – kišenpinigių – jog po truputį mokytųsi, kaip dera su jais elgtis. Pasak M. Marcinkevičiaus, jei artimieji nesuformuos teisingų finansinių įpročių dar vaikystėje, tuomet vėliau, paauglystėje ir tolesniame gyvenime vaikams kils daug sunkumų bei šie patirs tikrai skaudžių pamokų, kurių, užsiimant tinkamu švietimu apie finansus, galima išvengti. Taip pat mažiesiems itin svarbu suvokti, jog visi malonumai ir pramogos turi savo kainą. Reikia tai akcentuoti perkant ne tik žaislus, bet ir saldainius bei kitus skanumynus.

Tėvai vaikui neturėtų sudaryti įspūdžio, kad pinigų turi viskam ir visada, todėl galima įsigyti bet ką. Atvirkščiai, atžaloms kaip tik reikia paaiškinti, jog pinigų kiekis yra ribotas“, – teigia M. Marčinkevičius.

Specialistas skatina tėvus iš anksto pradėti formuoti vyresnių vaikų finansinius gebėjimus – kad ir naudojantis banko kortele. „Sveikintina, jei tėvai į kortelę perveda kad ir smulkias, bet fiksuotas pajamas, kurias jų atžala jau gali planuoti – dalį lėšų išleisti, dalį atsidėti taupymui“, – sako jis.

Kišenpinigiai – geras problemos sprendimas

Dažnas reiškinys, kai vaikas parduotuvėje pradeda rėkauti, verkti, vartytis ant grindų ir taip bando atkreipti tėvų dėmesį bei gauti tai, ko nori. Viena iš pagrindinių klaidų ir yra ta, kad tėvai visgi nepasirenka sunkesnio kelio nuraminti vaiką žodžiais bei paaiškinti, jog taip elgtis negalima ir norimo žaislo ar skanumyno reikia nusipelnyti, bet atvirkščiai – ima ir nuperka atžalai tai, ko šis reikalauja, kad tik nebeverktų ir netrikdytų kitų pirkėjų.

BNS straipsnyje pasisakantis specialistas teigia, kad jei vaikas turi savo santaupų, problemos nebelieka, nes norimą žaislą ar geidžiamą saldėsį gali nusipirkti pats. Taip jis pradeda labiau vertinti pinigus ir po truputį, bėgant laikui vertinti ar to žaislo, saldumyno jam tikrai taip reikia. Be to tėveliai gali priminti, jog jei nori to, vėliau negalėsi pirkti ano ir panašiai.

Taip pat specialistas pabrėžia, kad nustatytų finansinių taisyklių reikėtų laikytis ir atžalos šeimai. „Finansinės taisyklės turėtų būti visos šeimos susitarimas, nes po vizito pas senelius grįžus su pilnu krepšiu žaislų ir kišenpinigių – planavimas netektų prasmės. Todėl ir seneliai, linkėdami gero turėtų pagalvoti, jog naudingiau išskirti tam tikrą sumą į vaiko biudžetą, kaip papildomas pajamas. Jeigu vaikui taisykles jau sukūrėte, labai svarbu jų visapusiškai ir laikytis“, – sako M. Marcinkevičius.

Galima atidaryti banko sąskaitą

BNS straipsnyje teigiama, kad Lietuvoje banko sąskaitą, susietą su mokėjimo kortele, galima atidaryti jau juo 7-erių. Kai vaikas turi nuosavą banko kortelę, jis suvokia, kad nuo šiol juos tvarkyti gali pats. Aišku, tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikas santaupų neleistų bet kiek ir bet kam, juk galima kontroliuoti kortelės bei interneto mokėjimų limitus. Taigi, pradėjus apie finansus kalbėti dar vaikystėje, o po to sukuriant vaikui banko kortelę Jūs padedate savo atžalai įgyti svarbių gebėjimų, kurių reikės visą gyvenimą.

Su meile,

MUMUKAS

Šventės rezervacija